İnşaat ve yapı imalatlarında işlerin kolaylaştırılması ve hızlandırılması için bir takım makine ve araçlara ihtiyaç duyulur. Özellikle beton kesme ve delme işlemleri insan gücünü zorlayan ve yoran içeriklere sahiptir. Bu nedenle son dönemlerde karot beton delme kesme işlemi uygulanıyor. Bu işlem ile 25 metreye kadar delme işlemi sorunsuz yapılabiliyor. İnsan gücü ile yapılması çok zor hatta imkansız görünen beton kesimi işlemi karot kullanıldığında oldukça hızlı ve sorunsuz hale geliyor.

Karot İle Beton Delme İşlemi

Karotçuluk özellikle inşaat sektöründe betonu delmek ve kesmek için yapılan bir işi oluşturmaktadır. Genellikle inşaat sanayi alanında çalışan ve tadilat işleriyle uğraşan firma ve işletmeler beton delme çalışmalarında karot makinesini kullanıyor. Beton veya demiri sıfıra yakın titreşim ve kayma ile zedelemeden kesebilme ve çıkartabilme ayrıcalığı sayesinde istenilen yerden istenilen şekil büyüklükte ve çapta demir donatısı ile birlikte blok çıkarma işlemleri yapmak karot kesim şekli ile mümkün olmaktadır. Bu işlemlerin yapılışındaki kalite, kullanılan karot kesim makinesi ve ucunun kalitesi ile daha nitelikli ve sorunsuz bir iş haline geliyor. Karot ile beton delme işlemleri kapsamında elektrik tesisatı döşeme alanları, havalandırma boşlukları ve daha birçok beton kesmeyi gerektiren işler büyük oranda karot ile gerçekleştirilmektedir. 

Karot İle Beton Delme Kesme Nasıl Yapılır?

İnşaat işlerinde, çalışmalarında bazı inşaat projelerinde beton delme işleminin ya da beton kesme işleminin yapılması gerekmektedir. Karot delici cihazı kullanılarak yapıldığı takdirde bu işlemler çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesinin yanı sıra inşaat ve inşaat çalışmaları daha kısa sürede en güvenilir şekilde tamamlanabilmektedir. Projelerde sürecin içerisinde bulunan karot delik açma işlemi için kaliteli bir makine kullanılması gerekmekle birlikte kullanılan cihazlar ve işi yapan ekibin tecrübesi, ortaya çıkan projenin kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Aynı zamanda makinanın ucunda bulunan elmas ucun sorunsuz olması önem taşımaktadır. Ülkemizde özellikle son yıllarda inşaat ve tadilat dekorasyon işlerinde beton delme cihazından yararlanılmaktadır. Böylelikle bu işlemler daha kusursuz işlemleri ortaya çıkarmış oluyor. Cihaz ile belirlenen yer üzerinde el karot makineleri kullanılarak istenilen ebatlarda çalışma sağlanırken daha kapsamlı projelerde daha donanımlı araçlar kullanılarak 25 metreye kadar delmek ve kesmek mümkün oluyor.

Karot İle Beton Kesme İşlemi Nerelerde Kullanılır?

Karotçu hizmeti veren firmalar kullanmış oldukları cihazlar ile beton delme işlemi yapıyor. Bu işlemlere genellikle delik açmak, elektrik tesisatı, havalandırma, yangın alarmı veya sıhhi tesisat hazırlamak gibi çeşitli amaçlar için ihtiyaç duyuluyor. Ankara karot beton kesim alanında çeşitli çalışmalar yürüten firmalar işin özelliklerine uygun olan cihazları tercih ederek çalışmalar yapmaktadır. Güvenilir ve işini profesyonel bir şekilde yapan firma seçiminde firma referanslarını inceleyrek doğru seçim yapabilirsiniz. Bunun dışında hizmet alacak müşterilerin dikkat ettiği bir diğer nokta fiyat skalası olmaktadır. Karot delme fiyatları yapılacak olan delim ya da kesim işlemine göre değişim gösteriyor.

Delinecek olan betonun özellikleri, ne kadarlık bir alanın delinmesi gerektiği, kullanım sağlanan malzeme gibi detaylar bu işin fiyatlarını etkileyen faktörler arasında bulunmaktadır. Beton olan yapıların belirli bir noktasını belirli ölçülerde delmek ya da kesmek için karot makinesinden yararlanılmakla birlikte insan gücü ile yapmanın imkânsız olduğu bu işi karot işlemi ile oldukça kısa bir süre içinde ve istenilen ebatlarda yapmak mümkün oluyor.