Karot Nedir?

İnşaat sektöründe en fazla duyulan terimlerden biri olan karot, beton delme işlemi olarak bilinir. Öncesinde yapılmış olan veya yeni yapılan bir yapı için mutlaka karot işlemleri talep edilir. Bu yöntemin temelinde, yapıdan alınan beton numunesi ile dayanıklılık oranı tespit edilmiş olunur. Tek bununla da kalmayıp yapı üzerinde tesisat boruları, kapı ve pencere boşluklarının açılmasında, merdiven boşluğu açılmasında, doğalgaz tesisatı için gereken deliklerin açılmasında veya yapı üzerinde demirli, demirsiz noktalarda gereken tadilat işlemlerinde de karot yönteminde faydalanılır. İşlemlerde kullanılan karot makinası, uygulanacak alana göre farklı uçlara sahip olabilir. Karot ile beton delme işlemi titreme ve kayma gibi olumsuzluklara yol açmadığından betona da herhangi bir zarar gelmesini önler.

Deprem Dayanıklılık Testi

Deprem Dayanıklılık Testi

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Adres:
İstasyon Mahallesi Alan Sokak No:12/24
Etimesgut / Ankara

Telefon / Mail:
info@basarmakkarot.net

  0 (312) 622 03 41

Karot Testi Nasıl Yapılır?

Karotlar hakkında temel bilgiler sonrası en çok araştırılan konuların başında karot testinin nasıl yapılacağı gelmektedir. Bilindiği üzere yapı hakkında birçok önemli veri elde edilmesini sağlayan karot, deprem ülkesi olan Türkiye’de en sık uygulanan işlemlerden biridir. Karot beton delme işlemi öncesinde ilk olarak numunesi alınacak alan belirlenir. Yapının haritası ve tesisat bilgileri dahilinde en uygun olan bölüme karar verilir. İşlemler öncesinde ve işlem esnasında, işlemi gerçekleştirecek olan birim elemanlarının en yüksek güvenlikli bir ortama, ekipmanlara sahip olmaları lazımdır.

Betona zarar gelmemesi veya en minimum düzeyde zarar için, karotçuluk makinelerinin çok iyi sabitlenmesi gerekir. Belirlenen bölge için en uygun karot ucu ile işlemlere başlanmalıdır. Seçilen ideal uçlar, titreşimsiz hareketler sayesinde yüzeyde herhangi bir hasar oluşturmadan kusursuz bir parça alınmasını sağlar. Duvar delme işlemine geçilmesiyle birlikte istenen numune kısa sürede elde edilir. Ya da tesisat veya tadilat için gereken alan yaratılmış olunur. Testlerin yanı sıra beton çalışmalarında ihtiyaç duyabileceğiniz karotçu işlemler için firmamız ile iletişime geçerek karot fiyatları ve süreç hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Karot

Betondan Numune Almak İçin Neden Karota Başvurulur?

Betondan numune almak amacıyla tercih edilen karot kesim için karot makinesi kullanılmaktadır. Duvarı silindir şeklinde delerek numune almaya yarayan bu makine ile havuç benzeri bir beton parçası duvardan çıkarılır. İnşaatı tamamlanmış binalarda gerçekleştirilen beton delme işlemi ile betonun analizi yapılarak sağlamlığı, ömrü ve depreme dayanıklılığı ölçülür. Bu analizler ve betondan numune almak için karota başvurulmasının en önemli nedeni sıfıra yakın bir titreşim ve zedelenme olmasıdır. Minimum zedelenme ile çıkarılan kusursuz silindirler daha sonra analize gönderilir. Betonun silindir şeklinde delinebilmesi ile birlikte karot, aynı zamanda birçok amaç için kullanılabilmektedir. Karotun kullanıldığı yerler arasında;

 • Kapı veya pencere yeri açma,
 • Kablo veya altyapı döşeme çalışmaları,
 • Gider açma işlemleri,
 • Tadilat çalışmaları,
 • Yapı kontrolü
 • Karot Beton Kesme

Karotçuluk faaliyetleri ile yapılan işlemlerden biri de beton kesme işlemidir. Karotun kullanılarak yapıldığı beton kesme ve beton delme işlemleri son derece kusursuz olmakla birlikte çalışılan alanda herhangi bir hasar oluşturmaz. Elbette bu süreçte beton kesimi için son teknoloji karot delici kullanılmaktadır. Vibrasyonsuz olarak 50 cm kalınlığa kadar kesilebilen beton yüzeylerde herhangi bir hasar oluşmaz. Belirli bir bölgede delik açma gerektiren durumlarda kullanılan karot delme işlemlerinde özel tasarlanmış makineler kullanılır. Buna ek olarak küçük deliklerde el karotu kullanılmakta olup daha başarılı sonuçlar elde edilir. Delme ve kesme işlemleri ile beton kırma gerçekleştirilmektedir. Bu sayede su, gaz, elektrik, kanalizasyon hatlarının geçmesi için kusursuz bir kanal açılımı sağlanır.

Karotla Beton Delme Avantajları

Özellikle inşaat sektöründe öne çıkan karot, beton delme ve kesme işlemleri gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Birçok farklı alanda yararlanılan karotun, kullanım kolaylığı ve kısa sürede en etkili sonuca ulaştırması gibi önemli avantajları bulunur. Bunlara ek olarak karotla beton delme avantajlarına bakıldığında;

 • Atılan kısmın gerisinde kalan betonarmede çatlaklar oluşmaz.
 • Hızlı, temiz ve gürültüsüz bir işlemdir.
 • Delinecek alanda oyuk açılmakta olup kalan bölgelerde herhangi bir hasar söz konusu olmaz.
 • Karot delici ile istenilen büyüklükte beton numunesi almaya olanak sunar.
 • El karot makinası ya da yere sabitlenerek kullanılan modelleri bulunmaktadır.
 • Sulu ya da kuru basınç sistemi ile çalışmakta olup kısa sürede en etkili sonucu sağlar.

Karot İle Beton Delme ve Kesme Hizmetinde Üstün Kalite

Demir donatılı ve demir donatısız beton zeminlerde pratikliğinin yanı sıra pürüzsüz bir zemin garantisi ile ön plana çıkan karot ile beton delme/kesme tekniği, iş güvenliği açısından bakıldığında ağır ve tehlikeli işler kategorisine dahil edilir. Sektörde uzun yıllardır yer almanın getirdiği tecrübe ile alanında uzmanlaşan ve iş güvenliği noktasında gerekli eğitimlerin tümünü almış olan ekibimizin projelendirdiği beton delme/kesme çalışmalarının tümünde, Başarmak Karot olarak üstün ve etkin hizmet standartlarını yakalamış olmanın gururunu yaşıyoruz.

Firmamız bünyesinde sunulan başta Ankara karot hizmeti olmak üzere, sektörel bazda verdiğimiz tüm hizmetlerde kalite ve müşteri memnuniyeti kavramlarını ön planda tutuyor, teknolojik ekipman üstünlüğümüzü kullanarak fark yaratıyor ve sektörel rekabette ön plana çıkmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz!

Siz değerli müşterilerimize sunduğumuz karot ile beton delme ve kesme işlemi, elektrikli ya da hidrolik karot makineleri ile yapılmakta olup, istenilen çapta açılım yapılmasına imkan verir.

Antalya Karot
Mersin Karot
Muğla Karot
Trabzon Karot
Kayseri Karot
Konya Karot
Ümraniye Karot
Esenyurt Karot
Eskişehir Karot
Düzce Karot